"دادگاه عالي حقوق بشر" وابسته به اتحاديه اروپا رأي داده است كه آويختن صليب در كلاس‌هاي درس با پيمان حقوق بشر مغايرت دارد و اصل "آزادي دين" را نقض مي‌كند.

 

به نظر مراجع كليساي كاتوليك، نشان صليب "اهميت معنوي و تربيتي" دارد

 

اين حكم در جامعه كاتوليك ايتاليا جنجال فراواني به پا كرده است.

دادگاه حقوق بشر روز سه‌شنبه سوم نوامبر رأي داد كه نشان صليب بايد از كلاس مدارس كنار گذاشته شود. بازوي حقوقي اتحاديه اروپا اين رأي را در رسيدگي به شكايت يك زن ايتاليايي صادر كرد.

در سال تحصيلي ۲۰۰۱ زني ايتاليايي با تبار فنلاندي كه دو پسر ده و دوازده ساله‌ او دانش‌آموز بودند، از اولياي مدرسه خواست كه صليب را از كلاس درس پسرهاي او دور كنند. او استدلال كرده بود كه نهاد آموزش و پرورش بايد بي‌طرفي كامل را رعايت كند و هيچ مذهبي را به دانش آموزان تحميل نكند.

اين زن شكايت خود را تا بالاترين محاكم قضايي ايتاليا پيش برد. در سال ۲۰۰۶ دادگاه عالي ايتاليا شكايت را با اين استدلال رد كرد كه "صليب نماد ارزش‌هاي فرهنگي" و بخشي از تاريخ و هويت ايتالياست.

زن از پاي ننشست و شكايت را به ارگان حقوق بشر اتحاديه اروپا برد، و اين نهاد حق را به او داد.

به نظر دادگاه حقوق بشر "صليب آشكارا نماد يك دين مشخص است." به نظر اين نهاد حقوقي "آويختن نشاني كه نماد مذهب كاتوليك به شمار مي‌رود" اصل مهم بي‌طرفي آموزش را در جوامع دموكراتيك نقض مي‌كند.

به نظر دادگاه حقوق بشر: "دانش‌آموزان حق دارند با آزادي كامل دين خود را انتخاب كنند يا هيچ ديني را انتخاب نكنند." اين دادگاه تصريح مي‌كند: "عدم اعتقاد به دين نيز يك حق انساني است و دولتها بايد از اين حق پاسداري كنند".

به نظر دادگاه، اين حق والدين كودكان است كه فرزندان خود را مطابق عقايد و باورهاي خود تربيت كنند. دادگاه همچنين حكم داد كه بابت جبران خسارت بايد به زن ۵ هزار يورو پرداخت شود.

واكنش‌ها به رأي دادگاه

بيشتر محافل سياسي در اروپاي غربي از رأي دادگاه استقبال كردند و آن را نتيجه منطقي آزادي عقايد و بيان دانستند. رسانه‌هاي جمعي از قول چهره‌هاي فرهنگي نقل كردند كه برتري دادن به يك گرايش ديني در برابر گرايش‌هاي ديگر قابل قبول نيست.

در قانون اساسي ايتاليا، كاتوليك، كيش اصلي كشور خوانده شده است

 

اصل آزادي دين، يك خانم آموزگار مسلمان را از پوشيدن روسري در كلاس درس منع مي‌كند. بر همين قياس نمي‌توان از دانش‌آموزاني كه به اديان ديگر معتقد هستند انتظار داشت كه زير علامت صليب درس بخوانند.

در استدلال محافل ليبرال تأكيد مي‌شود كه اين بحث در كشورهايي صورت مي‌گيرد كه در آنها "آموزش اجباري" رواج دارد. به علاوه بحث بر سر "مدارس عمومي يا دولتي" است؛ روشن است كه در مدارس پيرو اديان خاص، اصول ديگري حاكم است.

در بيشتر كشورهاي اروپايي اجباري در آويختن صليب در مدارس وجود ندارد. در آلمان در سال ۱۹۹۵ طي آيين‌نامه‌اي از مدارس خواسته شد كه علامت صليب را از ديوارها بردارند، زيرا مخالف آزادي مذهب، و بنابرين مغاير با قانون اساسي كشور است.

جنجال در ايتاليا

دولت ايتاليا متهم اصلي اين دادگاه بود، كه آويختن صليب در كلاس مدارس اجباري است.

در واتيكان فدريكو لومباردي سخنگوي كليساي كاتوليك در برابر حكم حذف صليب از مدارس، ديدگاهي ملايم برگزيد، اما ساير مقامات كاتوليك به شدت به حكم دادگاه حقوق بشر اعتراض كردند.

به نظر مراجع كليساي كاتوليك، نشان صليب "اهميت معنوي و تربيتي" دارد و بي‌ترديد يكي از ريشه‌هاي همان "حقوق بشر" است كه دادگاه به نام آن عليه صليب حكم صادر كرده است.

يكي از مقامات واتيكان در برابر خبرنگاران با عصبانيت فرياد برداشت: "اجازه نمي‌دهيم گرانبهاترين ميراث ما را از فرهنگ ما دور كنند."

آيين كاتوليك، دين اصلي كشور

دولت ايتاليا به شدت به رأي دادگاه حقوق بشر مبني بر حذف صليب از مدارس حمله كرد. سيلويو برلوسكوني، نخست وزير ايتاليا گفت: "قضات محكمه حقوق بشر عقل خود را از دست داده‌اند."

مارياستلا جلميني وزير آموزش و پرورش اظهار داشت كه "صليب بخش جدايي‌ناپذير فرهنگ ماست".

خانم وزير آموزش و پرورش به جايگاه ويژه‌ مذهب كاتوليك در قانون اساسي اشاره كرد. در قانون اساسي ايتاليا، اين مذهب، كيش اصلي كشور خوانده شده است.

در ايتاليا حساسيت در اين زمينه بالاست. بنا به يك نظرخواهي كه روزنامه "كوريره دلاسرا" منتشر كرده، ۸۴ درصد مردم ايتاليا با حذف نشان صليب از مدارس مخالف هستند.

 

حتي ۶۸ درصد از افرادي كه هرگز به كليسا نمي‌روند، با حذف صليب مخالفت مي كنند. به نظر آنها صليب نماد ريشه‌هاي فرهنگي هويت ايتالياست.

دولت ايتاليا اعلام كرده كه قصد دارد نسبت به رأي دادگاه تقاضاي تجديدنظر كند. چنانچه اين اقدام به نتيجه نرسد، راه ديگري در برابر ايتاليا باقي نمي‌ماند: صليب بايد از مدارس برچيده شود.

منبع

+ نوشته شده در سه شنبه سیزدهم بهمن 1388ساعت 1:58 بعد از ظهر توسط فرشاد |

با مزه ترين سئوالها، عجيب ترين جوابها

ترجمه: نيره محمودي

با افزايش ۱۰ عضو جديد به خانواده اتحاديه اروپا در ارديبهشت گذشته، اين خانواده اكنون پرجمعيت تر شده است. اما در هر خانواده اي برخي از اعضا از جهاتي نسبت به سايران بهتر هستند. برخي هم خصايصي دارند كه آنها را در رتبه هايي پايين تر از ديگر اعضا قرار مي دهند. مجله Readers اخيراً دست به نظرسنجي زده است تا مشخص كند كه بهترين ها و بدترين ها در اتحاديه اروپا چه كشورهايي هستند. اين مجله از چهار هزار پرسش شونده در ۳۸ شهر از ۱۹ كشور اروپايي از روسيه گرفته تا انگليس خواسته است تا در مورد هر كشوري غير از كشور خودشان اظهار نظر كنند. در اين نظرسنجي از مخاطبان پرسش شده است كه از كدام كشور اروپايي بيشتر خوششان مي آيد، يا بگويند كداميك غذاهاي خوشمزه تري دارند، كداميك مردماني بامزه تر دارند و ... براساس اين نظرسنجي اروپايي ها بيش از همه ايتاليايي ها را دوست دارند. غذا و مردم اين كشور نيز محبوب هستند.
كشور ايتاليا بهترين جايي است كه بيشتر اروپايي ها آرزو دارند در آن زندگي كنند و ايتاليايي  بودن آرزويي است كه بيشتر مردم اروپا در سر مي پرورانند. اما انگليسي ها نيز در دو جهت در اين نظرسنجي رتبه هاي اول را به خود اختصاص داده اند. از نظر اروپاييان انگليسي ها با مزه ترين ملت در اروپا هستند. «باسيل فائولي»، «فانتي پاشيون» و «مستربين» از جمله دلايلي هستند كه براي اين قضاوت ارايه مي شوند. همچنين نظر پرسش شوندگان انگليس موثرترين كشور در جهان به حساب مي آيد. فوتبال، دارو و صنعت انگليس هم از جمله دلايلي است كه پرسش شوندگان براي اثبات ادعاي خود ذكر كرده اند، آلماني ها هم اگرچه موثرترين كشور در اروپا هستند، اما لقب گستاخ ترين را نيز به خود اختصاص داده اند. هلندي ها نيز بي خيال ترين اروپايي ها محسوب مي شوند. براي آن كه از جزييات نظرسنجي اخير مجله Readers Digest آگاه شويد و از اظهار نظر جالب سؤال شوندگان در آن آگاه شويد، سؤال ها را به همراه نتايج به دست آمده در زير بخوانيد:
از مردم چه كشوري بيشتر خوشتان مي آيد
كشور ايتاليا با جذب ۱۶ درصد از پاسخ هاي مثبت پرسش شوند گان در اين سؤال مقام اول را به خود اختصاص داد. اسپانيايي ها و ايرلندي ها در مقام هاي دوم و سوم هستند. اين در حالي است كه به عقيده بسياري از انگليسي ها مردم اسپانيا در مقام اول از اين خصوصيت قرار دارند. به عقيده يك مرد جوان انگليسي ازشهر «لوتون» اسپانيايي ها شريف ترين مردم اروپا بوده و بنابراين بسيار دوست داشتني هستند. اما خود انگليسي ها با هفت درصد چهارمين كشور دوست داشتني از نظر پرسش شوندگان در اروپا به حساب مي آيند. اين درحالي  است كه لهستان، روسيه. مجارستان و اسلواكي هر كدام با كسب يك درصد از پاسخ هاي مثبت در پايين فهرست دوست داشتني ترين كشورهاي اروپا قرار گرفته اند.
از مردم كدام كشور بدتان مي آيد
اين پرسش هم مانند سؤال پيشين يك برنده بي رقيب داشت. آلمان. در بلغارستان، زنان ميانسال از پر سر و صدا و متعصب  بودن آلماني ها شكايت دارند. در اين پرسش روسيه و فرانسه با ۱۲ درصد در مقام دوم قرار دارند. مرد جواني در پرتغال دليل اين كه فرانسه كشوري دوست داشتني نيست را ميهن پرستي بيش از حد مردم اين كشور ذكر كرده است. انگليس با ۹ درصد در رتبه چهارم قرار دارد. يك جوان بلژيكي در اين مورد گفته است كه انگليسي ها بسيار پر سر و صدا و بي ملاحظه  هستند و هميشه فرياد مي زنند. اما فرانسه با داشتن گستاخ ترين مردم ۱۴ درصد از پاسخ دهندگان به اين نظرسنجي را با خود همراه كرد. يك مرد ۴۰ ساله بلژيكي معتقد است كه فرانسوي ها در ترافيك بسيار تهاجمي و بي رحم هستند. ۱۲ درصد از پرسش شوندگان نيز انگليسي ها را با ۱۲درصد راي در مقام دوم جاي داده اند. به عقيده برخي از آنان انگليسي ها در روزهاي تعطيل مي دانند چكار كنند و تنها كاري كه بلد هستند، فرياد كشيدن و نوشيدن است.
مودب ترين ملت  اروپا نيز نروژي ها و سوئدي ها هستند.
بي خيال ترين مردم اروپا چه كساني هستند
هلندي ها به دليل بي توجهي به مسايلي نظير مصرف مواد مخدر و امورغير اخلاقي با ۲۱ درصد رتبه اول را در اين سؤال به خود اختصاص داده اند. يك مرد مجارستاني كه از «آمستردام» ديدن كرده بود، از اين كه در يكي از كافه هاي اين شهر مي توانست مواد مخدر سفارش دهد، شگفت زده شده بود. كشور بعدي سوئد است كه ۱۰ درصد از پاسخ ها را به خود اختصاص داد. فرانسه، ايتاليا و آلمان نيز در رتبه سوم قرار دارند. انگليس نيز به طور مشترك با دانمارك و اسپانيا جايگاه بعدي را از نظر پرسش شوندگان اشغال مي كند.
موثرترين كشور اروپايي كدام است
آلمان با وجود نگراني هاي اخير اقتصادي اش، با به دست آوردن راي مثبت ۴۵ درصد از پاسخ دهندگان هنوز موثر ترين كشور اروپايي است. معيارهاي مختلفي در اين مورد ارايه شده است. زني در بلغارستان معتقد است كه آلماني ها هميشه به توافقات خود با ساير كشورها احترام مي گذارند. اين در حالي است كه يك مرد ميانسال انگليسي مهارت آلماني ها را در مهندسي و صنعت كارخانه اي از دلايل اصلي انتخاب آلمان به عنوان موثرترين كشور اروپا ذكر كرده است. ۱۱ درصد از پرسش شوندگان نيز معتقدند كه سوئيس كشوري موثر در اروپا است. انگليس نيز با جلب ۹ درصد از پاسخ هاي مثبت در اين سؤال در مكان بعدي قرار گرفته است.
بيشتر دوست داريد در كدام كشور زندگي كنيد
بيشتر اروپايي ها دوست دارند به جنوب قاره خود و به ايتاليا سفر كنند. ۱۶ درصد پرسش شوندگان به اين كشور راي داده اند، اين درحالي است كه اسپانيا با ۱۵ درصد و فرانسه با ۱۱ درصد در مكان هاي بعدي قرار دارند. زني از شهر «كارديف» دليل انتخاب فرانسه به عنوان دوست داشتني ترين كشور اروپا را زبان و ارزش هاي خانوادگي رايج در اين كشور برشمرده است. اين در حالي  است كه براي يك چهارم انگليسي هاي پرسش شونده در اين نظر سنجي اسپانيا در مقام اول قرار گرفته و بعد ايتاليا ارجح است.
اگر حق انتخاب داشتيد مليت كدام كشور اروپايي را ترجيح مي داديد
در اين پرسش نيز ايتاليا بار ديگر با ۱۳ درصد مقام اول را تصاحب كرده است. يك جوان اسپانيايي معتقد است كه ايتاليايي ها بسيار شوخ طبع بوده اما در عين حال در كارشان بسيار جدي هستند. سوئد با ۹ درصد، پس از اسپانيا در مقام دوم و فرانسه در مقام سوم جاي گرفته است.
يك مرد بلژيكي ۵۰ ساله دليل عدم انتخاب انگليس را به عنوان نامزد اول خود امتناع اين كشور از پيوستن به واحد پول اروپايي ذكر كرده است. يك لهستاني نيز در مورد تنفرش از مليت انگليسي گفت كه مردم اين كشور حاضر نيستند هيچ زبان خارجي ديگري را ياد بگيرند. به عقيده او انگليسي ها هميشه ساز مخالف مي زنند و هرگز خود را جزيي از اروپا به حساب نمي آورند. يك روسي نيز در پترزبورگ معتقد بود كه انگليسي ها مردمان انزواطلبي هستند.
كداميك از كشورهاي اروپايي مردماني شوخ طبع تر دارند
در اين پرسش انگليسي ها مقام اول را با كسب ۳۰ درصد از پاسخ هاي مثبت به خود اختصاص داده اند. ايتاليايي ها با ۱۵ درصد و فرانسه و اسپانيا با هفت درصد در رتبه هاي بعدي قرار گرفته اند. كمدين هاي انگليسي اصلي ترين عامل در اين انتخاب به حساب مي آيند.
به عقيده يك هلندي انگليسي ها در عين اين كه بسيار جدي به نظر مي رسند بسيار شاد و خندان نيز هستند. يك زن مجارستاني از فيلم هاي چاي دون كمدين انگليسي خيلي خوشش مي آيد. او در مورد نوع خاص شادي انگليسي ها خاطره اي را تعريف مي كند. او مي گويد: در يك ايستگاه مترو منتظر قطاري كه تاخير داشت بودم كه با مردي انگليسي برخوردم و او در مورد تاخير قطار گفت كه ممكن است به دليل تصادفي باشد كه دهها كشته برجاي گذاشته است. وقتي كه شروع به خنده كرد از طنز تاريكي كه برخي انگليسي ها از آن لذت مي بردند، تعجب كردم. اما براي انگليسي ها ايرلند، شادترين كشور اروپا است. ۴۸ درصد انگليسي ها در اين نظرسنجي به اين كشور راي دادند.
بهترين غذاها مربوط به كدام كشور اروپايي است
در اين سؤال نيز ايتاليا رتبه اول را كسب كرده است. اين كشور با ۴۰ درصد فرانسه را با ۲۳ درصد در مقام دوم شكست داده است. يك مرد ميانسال انگليسي غذاهاي ايتاليا را بسيار متنوع مي داند و معتقد است ايتاليا كشوري است كه نمي تواند بدون پيتزا و پاستا دوام بياورد. يونان با ۹ درصد در مقام سوم است. غذاهاي انگليسي نيز تنها توانسته است نظر يك درصد پرسش شوندگان را به سوي خود جلب كند. اين درحالي است كه وضعيت اين كشور در برابر لهستان، نروژ، اسلواكي، سوئد و هلند كه از نظر پاسخ دهندگان غذاهاي خوبي ندارند، بهتر است.
تاثير كدام كشور اروپايي در جهان بيشتر از سايران است
انگليس با ۲۸ درصد در مقام اول قرار گرفته است. يك مرد كهنسال سوئيسي معتقد است كه انگليسي ها از آن جا كه فوتبال را اختراع كرده اند، بيشترين تاثيرگذاري را در جهان داشته اند. يك زن اهل چكسلواكي نيز كشف پني سيلين را به عنوان دليل خود براي انتخاب انگليس به عنوان موثرترين كشور اروپايي در جهان ذكر كرده  است. آلمان با ۲۱ درصد و فرانسه با ۱۳ درصد در مقام هاي بعدي جاي گرفته اند. يك مرد جوان روسي اتومبيل هاي فوق العاده آلماني را مورد توجه قرار داد.
بهترين شهر اروپا كدام است
از نظر اروپايي هاي پرسش شونده در اين نظرسنجي «پاريس» بهترين مقصد براي مسافرت است. در حالي كه ۲۵ درصد از آنان پاريس را انتخاب كردند، ۱۳ درصد به لندن و «رم» راي داده اند. «پراگ» و «بارسلون» با شش درصد در مقام سوم و «ونيز» هم با پنج درصد در مقام چهارم قرار دارند. يك مرد ۵۵ ساله هلندي در مورد پاريس گفت: «پاريس را به خاطر حس نوستالژيك و ساختمان هايش دوست دارم. مكان هاي ديدني بسياري در اين شهر وجود دارد.» يك زن ۲۵ ساله هلندي نيز در وصف شهر رم مي گويد: «در اين شهر چيزي وجود ندارد كه زيبا نباشد.»

+ نوشته شده در دوشنبه چهارم آبان 1388ساعت 5:33 بعد از ظهر توسط فرشاد |

به جاي گذراندن اوقات در زندان

جام جم آنلاين: خلاف‌كارها در شهري در ايتاليا وظيفه‌ راهنمايي گردشگران را برعهده گرفته‌اند.

به گزارش آسوشيتدپرس ، لوييجي سال‌ها پيش به جرم كيف‌قاپي و مصرف مواد مخدر دستگير شد و بايد مدت زيادي از عمر خود را در زندان سپري مي‌كرد اما اكنون او در قالب طرح جديد شهرداري شهر ناپل در شمال ايتاليا به جاي گذراندن اوقات خود در زندان ، دوران محكوميت‌اش را به شيوه‌ متفاوتي سپري مي‌كند.

حدود 70 خلاف‌كار در قالب يك طرح آزمايشي شش‌ماهه به‌عنوان راهنماي گردشگران مدت محكوميت خود را سپري مي‌كنند. بانيان اين طرح كه اجراي آن از ماه مي آغاز شده، دليل استفاده از محكومان را آشنايي آن‌ها با تمام مناطق شهر ناپل از جمله هتل‌ها، موزه‌ها، پارك‌ها و رستوران‌ها مي‌دانند و بر اين باورند كه هيچ‌كسي بيش‌تر از خلاف‌كاران، شهرها را نمي‌شناسد.

خلاف‌كارها با جليقه‌هاي زرد‌رنگ در نقاط مختلف شهر ناپل مستقر شده‌اند و به گردشگران در زمينه‌ جاذبه‌هاي گردشگري ناپل اطلاعات مي‌دهند. حتي برخي از آن‌ها انگليسي و اسپانيايي نيز مي‌دانند كه اين امر، كار را براي گردشگران آمريكايي، انگليسي، استراليايي، ايرلندي، اسپانيايي و كشورهاي منطقه‌ي آمريكاي جنوبي راحت كرده است.

البته برخي گردشگران از ترس خود براي گفتگو با اين افراد سخن گفته‌اند. آن‌ها مي‌گويند، به‌دليل اين‌كه احتمال دارد، اين خلاف‌كارها وسائل قيمتي آن‌ها را سرقت كنند، ترجيح مي‌دهند، با استفاده از نقشه و تابلوهاي شهري به مقصد خود برسند و از اين افراد كمك نگيرند.

اجراي اين طرح، مخالفت‌هايي را نيز در شهر ناپل برانگيخته كه از آن جمله مي‌توان به اعتراض يكي از اعضاي شوراي شهر ناپل اشاره كرد كه حضور اين خلاف‌كارها را در سواحل شهر موجب ايجاد ناامني و تخريب چهره‌ اين شهر تاريخي فرهنگي دانسته است.

+ نوشته شده در شنبه بیست و پنجم مهر 1388ساعت 10:47 قبل از ظهر توسط فرشاد |

سلام از طرف خانوم فرزانه دست نوشته های یک خانم به یک بازی وبلاگی دعوت شدم.فقط این رو میدونم که باید اسم ۱۵ تا از وبلاگهایی رو که به ترتیب سر میزنم بنویسم...البته وبلاگهایی که سر میزنم از ۱۵ تا خیلی  بیشتر است..........

۱. ایتالیا و زبان ایتالیایی        ۲.shortcut

۳.تجربه زندگی در هلند         ۴.خاطرات من  

۵.فصل سرد                        ۶.دست نوشته های یک خانم

۷.ترجمه ترانه های ایتالیایی    ۸.عاشقانه های قطره

۹.مليكا روسا                      ۱۰. Aylin

۱۱.لعبا - مطالب جالب و خواندنی مجلات       ۱۲.الساندرو نستا و میلان

۱۳.شبهای روسیه                    ۱۴.بهترین دختر دنیا

۱۵.پائلو مالدینی 

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388ساعت 11:36 قبل از ظهر توسط فرشاد |

كفن تورين، تكه پارچه كتاني منقوش به تصوير چهره ايست كه حضرت مسيح انگاشته مي شود و در اين تصوير صورتي زخمي و رنج كشيده ديده مي شود كه بنظر مصلوب شده است. اين پارچه در كليساي سلطنتي سنت جان تعميددهنده در تورين ايتاليا نگهداري مي شود. خيلي ها بر اين باورند اين پارچه در هنگام تدفين مسيح بروي او قرار داده شده.

تصوير اين كفن همانطور كه در عكس بالا مي بينيد، در حالت نگاتيو سياه و سفيد واضح تراز حالت طبيعي سپياي آن است. اين نگاتيو قابل توجه اولين بار در 28 مي 1898 توسط يك عكاس آماتور به حالت نگاتيو در آمد. عكاس سكوندو پيا بود كه وقتي پارچه در كليساي تورين به نمايش درآمد مجوز عكسبرداري از آن را داشت و وقتي نقش چهره را بر نگاتيو آن مشاهده كرد، شيشه عكاسي از شدت شوك از دستش افتاد.

كفن باعث ايجاد بحث هاي بسيار زيادي ميان دانشمندان، مردم با ايمان، مورخان و نويسندگان شد كه كجا و چه زماني و چگونه اين كفن ساخته شده است؟ از يك ديدگاه مذهبي، پاپ پيوس يازدهم، تصوير را با توافق كليساي كاتوليك روم به عنوان چهره مقدس مسيح پذيرفت و آن را وقف مراسم چهره مقدس مسيح كرد كه در سه شنبه قبل از چهارشنبه توبه جشن گرفته شود.

بعضي بر اين باورند كه اين پارچه بر صورت مسيح در مدفنش گذاشته شده، شكاكان آن را سند جعلي مربوط به قرون وسطي مي دانند و ديگران آن را تاثير واكنش هاي شيميايي طبيعت بر پارچه مي دانند.

در سال 1988 با استفاده از روش علمي تاريخ گذاري راديو كربن دانشمندان كفن را متعلق به 1300 سال بعد از مسيح نسبت دادند و سپس بحث و ادعاهاي زيادي مبني بر اشتباه بودن اين آزمايش بوجود آمد. بعد از آزمايشهاي متنوع توسط افراد مختلف، سرانجام در سال 2008 محققان در دانشگاه آكسفورد با راديوكربن پارچه را دقيق تر آزمايش كردند و احتمال تاريخ آن را كه متعلق به زمان زندگي مسيح باشد تاييد و آزمايشهاي سال 1988 را تكذيب كردند.

اين كفن پارچه اي مربعي در اندازه 4.4 متر در 1.1 متر است. در آن تصوير كم رنگ و زرد مرد برهنه اي از جلو و پشت مردي است كه دستانش در كنار پاهايش قرار دارد. تصوير مرد كفن، داراي ريش و سبيل است. بدني ماهيچه اي و قدي بلند دارد و البته براي مردي در زمان زندگي مسيح قدي متوسط محسوب مي شود و بدنش داراي جراحت و زخم زيادي ناشي از مصلوب شدن است كه مطابق گفته هاي كتاب مقدس درباره مرگ مسيح است.

محققان واتيكان مي گويند اين كفن از زمان محاصره قسطنطنيه در 1204 توسط صليبيون نگهداري مي شده است و اينكار جزئي از آيين مذهبي بوده است و اين احتمال هست كه سركوب صليبيون در قرن 14 به دليل وجود مراسم پرستش «چهره ريش دار» مربوط به همين كفن باشد.

با تمام اين اوصاف كفن تورين هنوز جزو معماهاي حل نشده بشريت است و تحقيقات همچنان درباره آن ادامه دارد.


منبع : مجله اينترنتي فريا

+ نوشته شده در پنجشنبه نوزدهم شهریور 1388ساعت 3:48 بعد از ظهر توسط فرشاد |

مافيا يا (Cosa Nostra) انجمن مخفي خلافکاران سيسيل بود.اين گروه در اوسط قرن 19 ميلادي در سيسيل بوجود آمد و بعد ها آمريکا و استراليا گسترش يافت

مافیا سازمانی است که به مثابه قدرتی علیه نظام حکومتی، موجودیت خود را اعلام نموده‌است. این سازمان فقط در دوران موسولینی به طور موقت سرکوب گردید. پس از ورود نیروهای متفقین به جزیره سیسیل در سال ۱۹۴۳ (میلادی)، جنگ سختی درگرفت. برای مقابله با گرایشات جدائی طلبانه، در سال ۱۹۴۶ (میلادی) این جزیره به استقلال فرهنگی و اقتصادی رسید. علی رغم سرمایه گذاریهای متعدد در زمینه‌های مختلف هنوز جزیره سیسیل به دلیل اعمال قدرت مافیا، رشوه خواری و کاغذ بازی، به توسعه و موفقیت نسبی دست نیافته‌است.

مافيا از مجموعه هايي که به عنوان خانواده شناخته ميشود تشکيل شد . که هر خانواده يک روستا يک شهر يا يک منطقه را رهبري مي کند و معمولا توسط فردي که پدرخوانده ناميده ميشود هدايت ميشود.

 معني مافيا چيست؟

تئوري هاي زيادي در مورد معني نام مافيا مطرح است.صفت سيسيلي mafiusu که احتمالا از ريشه لغت ماهياس عربي گرفته شده است که به معناي "مبارزه پرخاشگرانه است.

 چرا کوزا نوسترا

نام حقيقي مافيا کوزا نوسترا بود که معناي "چيز ما "است.

 

 

 ده فرمان

هيچکس نمي تواند خود را مستقيما به دوستان نشان بدهد . بايد شخص ثالثي واسطه اين کار شود.

به زن دوستتان نگاه نکنيد.

با پليس ديده نشويد.

به رستوان ها و بارها نرويد.

همواره در دسترس بودن يک وظيفه است حتي اگر همسرتان در حال وضع حمل است.

به قرارهاي ملاقات احترام بگذاريد.

با همسرتان همواره با احترام برخورد کنيد.

وقتي سوالي پرسيده ميشود حتما حقيقت را بگوييد.

ثروت اگر متعلق به خانواده ديگريست به ?ن چشم ندوزيد.

اين افراد نمي توانند عضو کوسا نوسترا شوند : کليه کساني که خويشاوندي نزديک در تشکيلات پليس دارند ، کليه کساني که خويشاوندي خاين در خانواده دارند ، کليه کساني که بدرفتاري مي کنند و به ارزشهاي اخلاقي پاي بند نيستند .

 

سران مافيا

سالواتوره لو پيكولو

برناردو پرونزانو

ماتئو مسينا دنارو

آل کاپون ايتاليايي مقيم آمريکا

منبع

 

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم خرداد 1388ساعت 5:45 بعد از ظهر توسط فرشاد |

 

سلام چند ماه پيش يه نظر سنجي تو وبلاگم گذاشتم.حالا نتيجه اش رو براتون ميزارم.از مجموع ۲۰۴ نظر

راستي ايتاليا اول شد.قابل توجه بعضي ها

از اين به بعد هم يه نظر سنجي جديد ميزارم درباره بهترين شهرهاي ايتاليا .خوش باشيد

 

 

کدام کشور برای زندگی بهتر است؟


1- ایتالیا
.
.
 72رای - 35.2%
.

2- انگلیس
.
.
 7رای - 3.4%
.

3- فرانسه
.
.
 7رای - 3.4%
.

4- امریکا
.
.
 25رای - 12.2%
.

5- المان
.
.
 15رای - 7.3%
.

6- کانادا
.
.
 17رای - 8.3%
.

7- ایران
.
.
 50رای - 24.5%
.

8- اسپانيا
.
.
 6رای - 2.9%
.

9- هيچكدام
.
.
 5رای - 2.4%
.
+ نوشته شده در شنبه بیست و چهارم اسفند 1387ساعت 1:21 قبل از ظهر توسط فرشاد |

جشنواره فیلم ونیز (به ایتالیایی: Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia) قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی دنیا و یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های سینمایی جهان بشمار می‌آید.

جشنواره فیلم ونیز نخستين بار در سال ۱۹۳۲ میلادی برگزار شد و در کنار جشنواره‌هایی چون کن و برلين از مهمترين رخدادهای سينمايی اروپا و جهان به شمار می‌آید. جشتواره فیلم ونیز در طول سال‌های جنگ دوم جهانی برگزار نمی‌شد و در برخی سال‌ها، بخش مسابقه آن فعال نبوده است.


جایزه اصلی جشنواره ونیز ، شیر طلایی نام دارد. در این جشنواره، همچنین جایزه‌ای به نام جايزه انسانيت وجود دارد. اين جايزه که مبلغ آن ۵۰ هزار دلار است، به سينماگران و بازيگرانی اهدا می‌شود که خود را وقف فعاليت‌های انسان‌دوستانه می‌کنند.[۳]


 فهرست برندگان

سال نام فیلم نام کارگردان ملیت
۱۹۴۹ مانون هانری-ژرژ کلوزو پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۵۰ عدالت اجرا شده آندره کایات پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۵۱ راشومون آکیرا کوروساوا پرچم ژاپن ژاپن
۱۹۵۲ بازی های ممنوع رنه کلمان پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۵۳ برنده نداشت
۱۹۵۴ رومئو و ژولیت رناتو کاستلانی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۵۵ کلام کارل تئودور درایر پرچم دانمارک دانمارک
۱۹۵۶ برنده نداشت
۱۹۵۷ آپارجیتو ساتیاجیت رای پرچم هندوستان هندوستان
۱۹۵۸ کالسکه‌چی هیروشی اینگاکی پرچم ژاپن ژاپن
۱۹۵۹ ژنرال دلا روور روبرتو روسیلینی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۵۹ جنگ بزرگ ماریو مونیچلی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۶۰ گذرگاه رن آندره کایات پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۶۱ سال گذشته در مارینباد آلن رنه پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۶۲ داستان خانوادگی والریو زورلینی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۶۲ کودکی ایوان آندری تارکوفسکی پرچم اتحاد جماهیر شوروی اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۳ دستها روی شهر فرانچسکو روزی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۶۴ صحرای سرخ میکل آنجلو آنتونیونی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۶۵ ستارگان زیبای دب اکبر لوکینو ویسکونتی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۶۶ نبرد الجزیره جیلو پونته کورو پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۶۷ بل دو ژور لویس بونوئل پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۶۸ هنرمندان زیر چادر سیرک: سردرگم آلکساندر کلوگه پرچم آلمان آلمان
۱۹۶۹
۱۹۷۹
برنده نداشت
۱۹۸۰ آتلانتیک سیتی لوئی مال پرچم فرانسه فرانسه
پرچم کانادا کانادا
۱۹۸۰ گلوریا جان کاساویس پرچم ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا
۱۹۸۱ ماریان و ژولیان مارگاریت فون تروتا پرچم آلمان آلمان
۱۹۸۲ وضعیت اوضاع ویم وندرس پرچم آلمان آلمان
۱۹۸۳ اسم کوچک : کارمن ژان لوک گودار پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۸۴ سال خورشید خاموش کریستوف زانوسی پرچم لهستان لهستان
۱۹۸۵ آگنس واردا پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۸۶ پرتو سبز ایک رومر پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۸۷ خداحافظ بچه‌ها لوئی مال پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۸۸ افسانه الکلی مقدس ارمانو اولمی پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۸۹ شهر دلگیر هو شیائو شین پرچم تایوان تایوان
۱۹۹۰ روزنكراتز و گيلدنسترن مرده‌اند تام استوپارد پرچم جمهوری چک جمهوری چک
۱۹۹۱ نزدیک بهشت نیکتا میخالکوف پرچم اتحاد جماهیر شوروی اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۹۲ داستان کیوجو ژانگ ییمو پرچم چین چین
۱۹۹۳ برش‌های کوتاه رابرت آلتمن پرچم ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا
۱۹۹۳ سه‌رنگ: آبی کریستوف کبشلووفسکی پرچم فرانسه فرانسه
پرچم لهستان لهستان
۱۹۹۴ تسای مینگ‌لیانگ پرچم تایوان تایوان
۱۹۹۴ پیش از باران میلچو مانچفسکی
۱۹۹۵ سیکلو آن هونگ تران پرچم فرانسه فرانسه
۱۹۹۶ مایکل کالینز نیل جوردن پرچم ایرلند ایرلند
۱۹۹۷ آتش‌بازی تاکیشی کیتانو پرچم ژاپن ژاپن
۱۹۹۸ جیانی آملیو پرچم ایتالیا ایتالیا
۱۹۹۹ یکی هم کمتر نه ژانگ ییمو پرچم چین چین
۲۰۰۰ دايره جعفر پناهی پرچم ایران ایران
۲۰۰۱ ازدواج موسمی میرا نایر پرچم هندوستان هندوستان
۲۰۰۲ خواهران مگدالن پیتر مولان پرچم پادشاهی متحده پادشاهی متحده
۲۰۰۳ بازگشت آندره زویاگینتسف پرچم روسیه روسیه
۲۰۰۴ وِرا درِیک مایک لی پرچم پادشاهی متحده پادشاهی متحده
۲۰۰۵ کوهستان بروکبک آنگ لی پرچم ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا
۲۰۰۶ طبیعت بی‌جان جیا ژانک‌که پرچم چین چین
۲۰۰۷ هوشیاری شهوت آنگ لی پرچم ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا
۲۰۰۸ کشتی‌گیر دارِن آرنوفسکی پرچم ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا

 

منبع

 ویکی پدیا (accessed August 30, 2008).

 

 

+ نوشته شده در یکشنبه هجدهم اسفند 1387ساعت 1:13 بعد از ظهر توسط فرشاد |

ايتاليا سومين کشور درجهان و نخستين کشور اروپا يي از نظر سهولت براي ورود دانشجويان به دانشگاه ها محسوب مي شود اما به لحاظ سطح آموزش عالي ...
"مارياستلا جلميني" وزير آموزش و پرورش ايتاليا در تازه ترين گزارش خود ضمن ابراز نگراني از استقبال نکردن جوانان ايتاليايي ازادامه تحصيل در دانشگاه هاي اين کشور گفت: نه تنها جوانان ايتاليايي در سال تحصيلي جديد براي ادامه تحصيل به عنوان ورودي سال اول در اين تعداد از دانشگاه هاي کشور ثبت نام نکردند بلکه جوانان ساير کشورها نيز براي تحصيل در دانشگاه هاي ايتاليا اقبالي نشان نمي دهند.

وي افزود: درسال تحصيلي جاري 42 دانشگاه ايتاليايي کمتر از50 دانشجوي سال اولي، 20 دانشگاه نيز کمتراز 20 دانشجوي سال اولي پذيرش کرده اند و در 33 دانشگاه نيزحتي يک دانشجوي سال اولي براي ثبت نام مراجعه نکرده است.

در اين گزارش هزينه متوسط هر دانشجو در دانشگاه هاي دولتي ايتاليا 8 هزار و 32 يورو اعلام شده است در حالي که هزينه تحصيلي يک دانشجو دردانشگاه هاي اتريش 15 هزار و 28 يورو و سوييس 23 هزار و 137 يورو برآورد مي شود.

ايتاليا سومين کشور درجهان و نخستين کشور اروپا يي از نظر سهولت براي ورود دانشجويان به دانشگاه ها محسوب مي شود اما به لحاظ سطح آموزش عالي درمکان سي ام فهرست دانشگاه هاي برتر جهان قرار دارد.

بر اساس آمار ارايه شده از سوي وزيرآموزش و پرورش ايتاليا هزينه تمام شده دانشگاه هاي ايتاليا از 5 ميليارد و 764 ميليون يورو درسال 2001 به حدود 8 ميليارد يورو درسال جاري افزايش يافته وسن متوسط استادان دانشگاه نيز رو به افزايش است.

سهم ايتاليا ازمجموع 200 دانشگاه داراي مدارج عالي (به لحاظ سطح آموزش عالي) در اروپا تنها 10 دانشگاه است و اين درحالي است که سهم انگليس ، آلمان ، فرانسه و هلند از دانشگاه هاي داراي رتبه عالي به ترتيب 47 ، 37 ، 19 و 12 دانشگاه بسيار معتبر است.

برخي دانشگاه هاي معتبر ايتاليا همچون "پلي تکنيک" ميلان و "پادوا " در شمال اين کشور و دانشگاه "فدريکو دوم" در ناپل واقع درجنوب ايتاليا براساس امتياز بندي سال 2008 ميلادي نسبت به سال گذشته با افت سطح آموزشي و درجه بندي مواجه شده است.

براساس آخرين رده بندي از سوي وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه پلي تکنيک ميلان در شمال ايتاليا در رتبه نخست و دانشگاه هاي "تريسته" ، " مودنا " و "رجو اميليا" به ترتيب در مکان هاي دوم و چهارم در بين دانشگاههاي ايتاليا از نظرسطح علمي و آموزشي قرار دارند.

دانشگاه هاي " تورورگاتا" و "علوم" در رم پايتخت ايتاليا نيز در مکان هاي 32 و 50 فهرست رتبه بندي دانشگاههاي اين کشور جاي گرفته اند.

موسسه مرکزي آمار ايتاليا (ايستات) نيز در گزارشي از وضعيت تحصيلي دانشگاههاي ايتاليا اعلام کرده است که درسال تحصيلي 2007 -2006 شمار ثبت نام کنندگان سال اول از مجموع 75 دانشگاه ايتاليا حدود 332 هزار دانشجو بود که نسبت به سال تحصيلي قبل 5/4 دهم درصد معادل 16هزار نفر کاهش داشته است.

درسال تحصيلي 2006 - 2005 نيز شمار ثبت نام کنندگان سال اول يک و نيم درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است که نخستين توقف رشد تحصيلي در دانشگاههاي ايتاليا از اين سال تحصيلي رقم خورده است.

برپايه گزارش ايستات، 9/92 درصد دانشجويان درسال اول تحصيلي در دوره هاي 3 ساله کوتاه مدت و 1/7 درصد در دوره هاي بلندمدت نظير رشته پزشکي ، داروسازي، معماري و غيره ثبت نام کردند.

اين گزارش همچنين مي افزايد : هم اکنون 56 درصد دانشجويان دانشگاه هاي ايتاليا را دختر و 44 درصد را دانشجويان پسر تشکيل مي دهند.

درگزارش ايستات آمده است : بيشتر دانشجويان دختر در دانشگاه هاي ايتاليا در رشته هاي زبان و روانشناسي و دانشجويان پسر نيز در رشته هاي مهندسي و رشته هاي علمي نام نويسي مي کنند.

فارغ التحصيلان رشته هاي تحصيلي نظير"مهندسي ارتباطات"، "هوا و فضا"، " داروسازي"، "اقتصاد شرکتي"، "دندان پزشکي"، "علوم ارتباطات" و "علوم ديپلماتيک" در ايتاليا نسبت به ساير رشته هاي تحصيلي از شانس بيشتري در بازار کار اين کشور برخوردارند.

اين درحالي است که فارغ التحصيلان رشته هايي نظير "پزشکي" ، "تربيت بدني"،" ادبيات" و "تعليم و تربيت" شانس بسيار کمتري براي ورود به بازار کار در ايتاليا دارند.

براساس گزارش منتشره موسسه مرکزي آمار ايتاليا ، درسال تحصيلي 2007 - 2006 مجموعا 300 هزار و 735 دانشجو داخلي و خارجي در رشته هاي مختلف تحصيلي از دانشگاههاي ايتاليا فارغ التحصيل شدند که سهم دانشجويان دختر از اين تعداد 127هزار و 889 نفر بوده است.
شمار دانشجويان خارجي فارغ التحصيل در اين سال تحصيلي پنج هزار و 27 نفر گزارش شده که از اين تعداد سه هزار و 188 دانشجوي دختر هستند.

برپايه اين گزارش درسال تحصيلي گذشته درمجموع 41 هزار و 589 دانشجوي خارجي (2 درصد جمعيت دانشجويي ايتاليا) در دانشگاه هاي ايتاليا ثبت نام کردند که سهم دانشجويان دختر از اين تعداد 24 هزار و 357 نفر بوده است.
 
منبع:ايرنا
+ نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم دی 1387ساعت 1:31 بعد از ظهر توسط فرشاد |

 

والتر ولتروني در اين باره گفت:اين فستيوال كه با بودجه اي 7 ميليون يورويي و در ماه اكتبر برگزار مي شود آسيبي به فستيوال فيلم ونيز وارد نمي كند. 

ولتروني در ادامه توضيحاتش درباره فستيوال جديد گفت: اعضا هيات داوران اين فستيوال را افراد معمولي تشكيل مي دهند و نسبت به فستيوال ونيز رويكرد عاميانه تري دارد. 

ولتروني هميشه مشتاق بوده رم را به يكي از مراكز بزرگ فيلم سازي جهان بدل كند با ماموريت غير ممكن 3 ، 12 يار اوشن و مجموعه تلويزيوني رم همه در اين شهر ساخته شده اند. 

فستيوال رم كه بودجه آن از طريق سرمايه گذاري هاي خصوصي تامين مي شود شامل پنج بخش بوده كه از جمله بخش رقابت فيلم سازان تازه كار ، نمايش هاي خصوصي ،‌‏مرور بر آثار ونيز نمايش مستندهاست. 

بخش عمده اين فستيوال در سالن اصلي كنسرت هاي شهر و بخش هاي ديگري نيز در بناهاي تاريخي رم برگزار مي شود. 

برگزاري اين جشنواره سينمايي در حالي صورت مي گيرد كه آينده فستيوال فيلم ونيز هم اكنون نيز در خطر قرار دارد و برگزار كنندگان آن در صدنداند به بودجه اي صد ميليون يورويي براي افتتاح شعبه هاي جديد آن دست يابند. 

فستيوال فيلم ونيز كه در ماه سپتامبر برگزار مي شود قديمي ترين فستيوال فيلم جهان است.

+ نوشته شده در جمعه بیست و هفتم دی 1387ساعت 7:35 بعد از ظهر توسط فرشاد |

 

هدیه کتاب؛ نخستین انتخاب ایتالیایی‌ها در کریسمس است.

به گزارش فارس؛ طبق نظرسنجی یک مؤسسه ایتالیایی"کتاب"، نخستین انتخاب مردم ایتالیا در عید نوئل و کریسمس، برای هدیه به دوستان و نزدیکان خود است.

این نظرسنجی را مؤسسه «فایندومستیک» انجام داده است.
این مؤسسه همچنین اعلام کرد که مهم‌ترین دلیل این انتخاب، گرانی قیمت وسائل الکترونیکی و سرگرمی نسبت به قیمت کتاب است و قیمت مناسب کتاب باعث شده علاقه مردم به کتاب‌خوانی روز به روز در این کشور افزایش پیدا کند.
عرضه مناسبت ناشران ایتالیایی در نمایشگاه‌های کتاب این کشور و انتشار کتاب‌های ارزان قیمت با قطع‌های مناسبت از دیگر دلایل رواج کتاب‌خوانی در ایتالیا است.
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم دی 1387ساعت 1:47 بعد از ظهر توسط فرشاد |

ایسکانیوز – بررسی‌ها نشان می‌دهد،‌کشور ایتالیا در بین کشورهای اروپایی پیرترین جمعیت را دارد.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری چین، با توجه به آمار از هر 5 ایتالیایی، سن یکی ازآنها 65 یا بیشتر است. ایتالیا یکی از 8 کشور در 25 کشور اروپایی است که جمعیت آن رو به پیری است. برخی از این کشورها شامل آلمان، یونان، اسپانیا، پرتغال ، لیتوانی و اسلونی است.
محققان بر این باورند یکی از علل افزایش پیری در بین ایتالیا‌یی‌ها، کاهش تعداد تولدها و افزایش طول عمر است.
با این وجود جمعیت کشور ایتالیا به دلیل مهاجرت و افزایش تعداد تولدها نسبت به مرگ‌و میرها در حال افزایش است. به طوری که در سال 2005 این اختلاف حدود 13282 نفر بوده است.

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم دی 1387ساعت 12:54 بعد از ظهر توسط فرشاد |

براي نشان دادن موفقيت در مبارزه با مافيا؛

 

پليس ايتاليا قصد دارد براي نشان دادن موفقيتهاي خود در مبارزه با مافياي اين کشور با خودروهاي لوکس فراري و پورشه مصادره شده از تبهکاران به خيابانها بيايد.

به گزارش سرويس بين الملل برنا به نقل از اشپيگل، خودروهاي فراري و پورشه اي که در يک سال گذشته توسط پليس مصادره شده در معرض ديد عموم قرار مي گيرد. مقامات پليس ايتاليا با اعلام اين مطلب از به خيابان آمدن يگانهاي گشت پليس با خودروهاي مصادره شده از مافيا به منظور نمايش موفقيتهاي اين نيرو خبر دادند.

قرار است در نخستين نمايش عمومي، رييس پليس ايتاليا شخصا در پشت فرمان يکي از اين خودروها نشسته و به مکانهايي که سابقا محل حضور مافيا بوده سر بزند. "روبرتو ماروني" وزير کشور ايتاليا روز دوشنبه با اعلام اين خبر گفت: پليس با اين حضور در مکانهايي که پيشتر محل حکومت مافيا بوده به مردم نشان خواهد داد که همه چيز تغيير کرده است.

بنا بر اعلام روابط عمومي پليس ايتاليا ماموران اين نيرو در سال جاري ميلادي تعداد زيادي از وسايل منقول، قايقهاي تفريحي، خودرو و ديگر اشياء گران قيمت اعضاي مافيا را در ماموريتهاي خود کشف و يا مصادره کرده اند که ارزش آنها به 6/3 ميليارد يورو مي رسد و سه برابر ميزان مشابه آن در سال گذشته است.

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم دی 1387ساعت 12:38 بعد از ظهر توسط فرشاد |

ضرب المثل های ایتالیایی بهمراه ترجمه و  مترادف فارسی آن


Buona incudine non teme martello.

ترجمه: «یک سندان خوب از پتک هراسی ندارد.»
مترادف فارسی: «شتر نقاره‌خانه‌است، از صدای طشتک و طبلک رم نمی‌کند.»
مترادف فارسی: «اشتر که چهاردندان شود از آواز جرس نترسد.»
مترادف فارسی: «قاطر قصاب‌خانه کاردخونی زیاددیده.»
مترادف فارسی: ««طلا که پاکه چه حاجتش به خاکه»
تمثیل: «نترسم من از کبک یافه‌سرای// که اشتر نترسد زبانگ درای» اسدی طوسی


Chi va al mulino s'infarina.

 

ترجمه: «هرکه به‌آسیاب می‌رود، خود را آردی می‌کند.»
مترادف فارسی: «همنشین بد چون آهنگر است، اگر جامه نسوزد، دود در تو نشاند.»


Chi va diritto non fallisce strada.

ترجمه: «هرکه به‌راه راست رفت، گمراه نخواهد شد.»
مترادف فارسی: «راه راست برو اگرچه دور است.»
مترادف فارسی: «راه راست، گم‌شدن ندارد.»
تمثیل: «راستی موجب رضای خداست// کس ندیدم که گم شد از ره راست» سعدی


Chi va piano va sano e lontano.

ترجمه: «هرکه آهسته رفت، راه بیشتری را به‌تندرستی طی می‌کند.»
مترادف فارسی: «شتر آهسته می‌رود شب و روز (اسب تازی دو تک رود به شتاب...)» سعدی
مترادف: <رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود>


E' bello ciò che piace.

ترجمه: «قشنگ آنست که به‌دل نشیند.»


Gallina vecchia fa buon brodo.

ترجمه: «سوپ مرغ پیر خوشمزه‌تر است.»


Se non è vero, è ben trovato.

ترجمه: «اگر حقیقی نباشد، مصنوع خوبی است.»


Una mano lava l'altra.

ترجمه: «یک دست، دگر دست را شوید.»
مترادف فارسی:«دست، دست را می‌شوید.»
مترادف فارسی: «دست، دست را می‌شوید، دست هم برمی‌گردد صورت را می‌شوید.»


Vedi Napoli e poi muori.

ترجمه: «اول «ناپل» را ببین بعد «بمیر».»
توضیح: «ترجمه این مثل به‌زبان‌های دیگر، طنز نهفته درآن را که نوعی بازی با کلمات است، بیان نمی‌کند. "muori" نام شهری است که پس از گذشتن از ناپل پدیدار می‌شود. از سویی دیگر این لغت به معنی «تو می‌میری» هم می‌باشد.»
«خداوند، گوشت را به ما ارزانی داشت، شیطان آشپزخانه را.»
«وقتی که بازی به‌پایان می‌رسد، شاه و سربازان دوباره داخل یک جعبه قرار می‌گیرند.»
مترادف فارسی: «مرگ به فقیر و غنی نگاه نکند.»
مترادف فارسی: «مرگ پیر و جوان نمی‌شناسد.»
تمثیل: «فرق شاهی وبندگی برخاست// چون قضای نبشته آید پیش// گر کسی خاک مـرده باز کند// ننماید توانگر و درویش» سعدی
تمثیل: «اگر تاج داری و گر درد و رنج// همان بگذری زین سرای سپنج// اگر شهریاری و گر زیردست// جز از خاک تیره نیابی نشست» فردوسی
«هرکس، هرکاری را فقط به‌خاطر پول انجام بدهد، چیزی نخواهد گذشت که به خاطر پول هرکاری را انجام دهد.»
ضرب‌المثل سیسیلی
«هرکه خواهان خوب سخن‌گفتن است، اول باید خوب فکر کند.»
«هرکه وقت نداشته باشد، از هر گدایی گداتر است.»

 

ضرب المثل های ایتالیایی

 

*یک سندان خوب از پتک هراسی ندارد.

*هرکه به‌آسیاب می‌رود، خود را آردی می‌کند.

*هرکه به‌راه راست رفت، گمراه نخواهد شد.

*هرکه آهسته رفت، راه بیشتری را به‌تندرستی طی می‌کند.

*یک دست، دگر دست را شوید.

*سوپ مرغ پیر خوشمزه‌تر است.

+ نوشته شده در یکشنبه هشتم دی 1387ساعت 11:33 قبل از ظهر توسط فرشاد |